Vaše otázky a náměty na další články a vůbec všechno, co vás zajímá kolem snubních prstenů, pište jako komentáře ke stávajícím článkům.

čtvrtek 31. května 2012

Karáty

Dobře situovaní lidé po mně občas chtějí snubní prstýnky vyrobené z ryzího zlata. Zajedno proto, že  je jejich láska ryzí a zadruhé na to mají. Obojí jim věřím. Napadá mě, že hezké na tom všem je, že ryzí lásku si může dovolit úplně každý, bez ohledu na finance.

Nicméně ryzí zlato je kov velmi měkký a pro výrobu snubních prstenů se příliš nehodí. Vzpomínáte na některé filmy, jak v nich je občas kousáno do zlaťáků? Pro výrobu šperků je u nás dokonce zákonem povoleno používat pouze zlato 14ti karátové a 18ti karátové. Pro jeho lepší mechanické vlastnosti, tedy vyšší tvrdost a odolnost proti otěru je 14ti karátové zlato pro výrobu prstenů a především každodenně nošených snubních prstenů velmi podstatně vhodnější. 

A co vlastně znamená, kolikatikarátové je zlato? Karáty nám udávají, jaký podíl ryzího zlata je ve slitině. Ryzí zlato je označováno jako 24 karátové. Z toho plyne, že 14ti karátové zlato má v sobě ryzího zlata 14/24, tj. čtrnáct dvacetičtvrtin. 18ti karátové zlato pak 18/24, osmnáct dvacetičtvrtin. 

14ti karátové zlato je nově označováno jako 585/1000. Což by mělo znamenat, převedeno do desítkové soustavy, že v jednom gramu slitiny je pětset osmdesát pět tisícin gramu ryzího zlata. Tedy 0,585 g. Když si vydělíte 14/24, překvapí vás asi, že decimální podíl je trošku zakulacený, protože vám vyjde 0,583333333.

18ti karátové zlato už si vypočítáte lehce sami. Dělením vám vyjde 0,75 a plyne z toho, že nové označení ryzosti bude nejspíš 750/1000. 

Zažité karátové označení ryzosti se státu nedaří vymýtit. Stejně je na tom stát i s korupcí svých úředníků. Ale i když obojí platíte z vlastní kapsy, rozhodně to není totéž.

Vědečtější vysvětlení karátů hledejte na 

středa 30. května 2012

Mat či lesk?

Častým dotazem na zákaznickou podporu prodeje snubních prstýnků je otázka povrchové úpravy šperků. Dalo by se odpovídat slovy: "Záleží především na vašem vkusu, zda si vyberete matnou či lesklou úpravu nebo úpravu fazetkovanou, která se krásně třpytí ve světle."

Ale snubní prsteny jsou šperk, který je poměrně hodně namáhaný na otěr. Proto je nutné se předem zamyslet nejen nad výběrem materiálu, ale i nad jeho povrchovou úpravou. Jemně matný povrch se časem při denním používání změní v naprosto nevýraznou škrábanci vyzdobenou plochu. Stejně dopadne sice i prsten hladký, ale ten si můžete po letech, až si budete chtít udělat radost, nechat v téměř kterémkoliv zlatnictví přeleštit a bude zase jako nový. Fazetkované prsteny bych téměř nedoporučila pro každodenní nošení, pokud chcete s prstenem na ruce manuálně pracovat, protože jejich krása odchází velmi rychle a oprava je téměř nemožná.

Na závěr vás ale potěším. Snubní prsteny se rozhodně nevyrábějí z plastelíny, ale většinou ze 14ti karátového zlata, které má podstatně vyšší tvrdost než zlato ryzí, tedy 24 karátové. Pokud tedy budete se šperky zacházet rozumně a před kutáním na zahrádce a podobnými činnostmi si je sundáte z ruky, vydrží vám krásné velmi velmi dlouho bez ohledu na povrchovou úpravu.

úterý 29. května 2012

Jak na počítač 1

JAK NA POČÍTAČ, aneb úvod do PC světa nejen pro ženy

Jsouce inspirována vlastními krušnými začátky při seznamování se s počítačem, připravila jsem pro vás několik rad týkajících se úplných začátků zacházení s počítačem. Další rady přidám, až se budu zase někdy příšerně nudit nebo nebude o čem jiném psát. Klidně napište do komentáře, co vám na počítači dělá největší problémy a pokud to bude v mých silách, pokusím se odpovědět. Abyste ale mohly pokračovat, je nutné úspěšně projít následujícím testem:

Otázka: Jste žena?
Odpověď: NE
Neprošel jste testem. Jděte na stránky Levne-snubni-prsteny.cz za trest vybírat snubní prsteny
Odpověď: ANO
Gratuluji! Splňujete všechny předpoklady a můžete číst dále!


Milé dámy, úvodem vás chci uklidnit, aby jste se počítače vůbec nebály. To on se musí bát vás. Pokud se na něm něco zasukuje, určitě to není vaše vina, protože věc, která používá tak zvrácenou logiku, že se zapíná vypínačem a vypíná v nabídce "Start" se prostě občas zasukovat musí.

DOBRÝ TIP!!!
Vzpomeňte si na to vždycky, když vám někdo bude vyčítat vaši ženskou logiku.

JEŠTĚ VÍC DOBRÝ TIP!!!
Myslete na to, že počítač potřebuje, stejně jako kdysi oblíbená japonská hračka Tamagočhi, krmit. Jinak chcípne. Za jeho chodu se tedy počítači nebude líbit vytažení baterie z notebooku nebo u stolního počítače vytažení zástrčky z elektrické sítě. Proto také nenechte baterie notebooku vybít až do dna. Většinou si o včasné přikrmení nějakým způsobem sám řekne. Zvlášť novější kousky si říkají o energii výrazněji.


pondělí 28. května 2012

Snubní prsteny ihned?

Dnes jsem při porovnávání cen zlatých snubních prstenů na srovnávači cen narazila na jednoho dodavatele, který uváděl dobu dodání 2 dny a cenu měl ještě o 20 % nižší, než na webu www.levne-snubni-prsteny.cz, což mě zarazilo, protože jsem byla přesvědčená, že na uvedeném odkaze jsou ceny opravdu nejnižší. Proto jsem neváhala a konkurentovi utratila pár drobných za kliknutí na reklamu.

První vystřízlivění bylo s cenou. U snubních prstenů nebyla uváděna cena za celý pár jak bylo uvedeno v reklamě, ale jen za jeden kus. Tím pádem je cena téměř dvojnásobná. A jak to bylo s těmi dvěma dny? To bylo schováno až v obchodních podmínkách. Do dvou pracovních dnů vám bude upřesněna cena dle zvolených velikostí a zboží bude zasláno po vyrobení nejpozději do čtyř týdnů. Takže zůstávám klidná, žádné velké ohrožení se nekonalo.

Ve spoustě srovnávacích katalogů, a to i těch nejrenomovanějších a nejznámějších, jsou uváděny ceny, které platily někdy před dvěma lety. Někdy jsou uváděné ceny nižší, než za jaké lze snubní prstýnky dnes velkoobchodně zakoupit od výrobce. Proto je dobré si vždy nechat spočítat kalkulaci ceny pro vaše velikosti prstenů od více dodavatelů.

neděle 27. května 2012

Zklamání pro zloděje

Ne, nebojte se. Nebudu tady psát o žádných politicích, přestože v současné době by jste to podle nadpisu možná předpokládali. Takže žádné miliony pod podlahou.

Řeč bude o "zlatě", kterého má každé neinternetové zlatnictví plné výklady. Proč ty uvozovky? Důvod je ten, že většina zboží na prodejnách jsou pouhé atrapy. Snubní prstýnky, které si se zatajeným dechem ve zlatnictví navlékáte na prstíčky, jsou vyrobeny z poněkud méně drahých kovů a jsou povrchově pozlaceny. Používá se často stříbro, někdy měděné slitiny nebo ocel. Při zkoušení prstenů z kombinovaného zlata si můžete všimnout, že vnitřní plocha přiléhající k prstu je jednolité barvy. Uvnitř už se s pozlacováním proužků různé barvy nikdo nepáral.

Proto také bývají častěji používané vzorky dost ohmatané. Někdy na zákazníka s dobrým zrakem mohou působit až strakatým dojmem. Na ocelových prstenech se časem začíná dokonce objevovat rez a patinu chytají i ty stříbrné.

Takže vážení zloději, pokud nejste odborníci na určování drahých kovů, klenotnictvím se raději vyhněte. Jako může být i v jiných oborech, zisk neodpovídá vynaložené námaze a podstoupenému riziku. Ukořistěný lup byste mohli akorát tak naložit na kárku, přidat nějaký ten odložený děravý okap a vydat se na cestu do výkupny surovin.

sobota 26. května 2012

Rodinný blog

Je vaše rodina tak trošku počítačová? Mají všichni členové svou stránku na Facebooku? A fotoalbum třeba na picasaweb.google.com? Zkuste tedy přejít na další vyšší úroveň - založte si rodinný blog!

Blog vám umožňuje velmi snadným způsobem vytvořit rodinnou kroniku doplněnou fotkami. Cokoli do své kroniky, tedy blogu, přidáte, může být komentováno návštěvníky vašeho blogu. Vaše rodina může začít komunikovat s celým světem.

Říkáte si: to jsou náklady na nějakou doménu, hosting a pak ještě nějaký redakční systém, na kterém to poběží. Ten musí někdo správně nainstalovat a doplnit dalšími prvky, jako antispamovou ochranou a tak podobně. Hromada výdajů a starostí. Ale je to skutečně tak? Nikoliv!

Pro založení vlastního blogu stačí navštívit stránky www.blogger.com a případně založit nový účet na Google, pokud jej už nemáte třeba ve formě gmailu nebo Google+1. Další postup je pak více než jednoduchý. Vyberete vhodnou šablonu, kterou můžete bez potíží kdykoliv změnit a můžete začít publikovat svůj první příspěvek.

pátek 25. května 2012

Odkládání

Jsou možná případy, kdy se odložení nějaké činnosti vyplatí. U vína a slivovice odborníci dokonce tvrdí, že čím starší, tím lepší.

Nákup zlatých snubních prstenů k činnostem vhodným k odložení ale rozhodně nepatří. Pokud byste tedy nepokládali za výhru to, že vám možná zatím uteče váš ženich nebo vaše nevěsta. Letos už podruhé probíhá změna cen. Jak jinak, než nahoru. Bohužel. Cena zlata prý stoupá pořád, a to už někdy od dob Karla IV. Slovíčko prý jsem použila hlavně proto, že to opravdu nepamatuji. Kdo tedy váhá a objednávku odkládá na poslední chvíli, může zaplatit i o desítky procent více.

To ale není všechno. Věděli jste, že zlaté snubní prstýnky se až na pár výjimek vyrábějí na zakázku? To, co vidíte ve zlatnictvích, jsou většinou jen pozlacené atrapy. Proto mohou být notoričtí odkladači nemile překvapeni také tím, že pro prsteny si nelze jen tak přijít do prodejny a odnést si je jako housku z krámu. Běžná dodací lhůta bývá dva až tři týdny, někdy i více.

čtvrtek 24. května 2012

Pražský syndrom

Nic proti pražanům, ale u některých se vyskytuje jev, kterému soukromě říkám pražský syndrom. O co se vlastně jedná? Mírně bych to nazvala poněkud omezeným rozhledem, který v minulosti způsoboval například to, že v telefonních číslech pražských podniků zapomínali jejich reklamní pracovníci uvádět pražskou předvolbu, tehdy 02/ a mysleli si, že jde o naprostou samozřejmost. Možná ale jen nikdy nevolali nikam mimo Prahu a netušili, že nějaké předvolby existují. 

Nyní se občas tento úkaz vyskytuje v poštovních adresách, kdy psát Praha je považováno za zbytečné, když to přeci musí být každému jasné. Přestože v objednávkách na tuto maličkost lidé nezapomínají, ve svatebních textech jde o věc běžnou. To je ale samozřejmě záležitost každého objednavatele. 

Důvodem, proč jsem si na pražský syndrom dnes vzpomněla, jsou pravidelně se vyskytující objednávky zákazníků, kteří svoji e-mailovou adresu ukončí zavináčem a na část za ním jaksi velkoryse zapomenou. Proč to psát, když je tam přece vždycky ...@seznam.cz? Ale pozor, drazí moji, možností je opravdu více, takže to seznam.cz, prosím, vždy pište.

středa 23. května 2012

Zavináč

Takže na úvod - opravdu nepíši o nakládaných kyselých rybičkách smotaných s cibulí propíchnutých párátkem.

@ - ano, to je on. Znaménko, které spousta lidí neumí na klávesnici napsat. Na mé staré klávesnici se nevyskytoval vůbec, ale jedna dobrá duše mi v oněch prastarých dobách internetu poradila, že zavináč se dá napsat současným stisknutím Ctrl+Alt+v. Dodnes tuto zkratku při psaní používám, i když pohodlnější by možná bylo AltGr+v. Na numerické klávesnici pak lze použít ještě Alt+64. Na některých počítačích zase funguje AltGr+2. Pokud máte anglickou klávesnici, použijte Shift+2. AltGr je pravý Alt, tedy vpravo od mezerníku. Jiná klávesnice, jiný mrav. Můžete vyzkoušet i AltGr+q nebo Ctrl+Alt+q. 

Shrnutí psaní zavináče:
Ctrl+Alt+v
AltGr+v
Alt+64
AltGr+2
Shift+2
AltGr+q
Ctrl+Alt+q

Pokud znáte další způsoby, třeba pro Mac, napište do komentáře.

Zavináč je znak, který je nedílnou součástí každé e-mailové adresy. Odděluje od sebe první, specifickou část, nebo-li jméno uživatele a druhou část, která je jménem serveru (nějaká doména). Ne všude se tomuto znaménku říká zavináč. Někde je to třeba prasečí ocásek.
Podrobněji si o něm můžete přečíst třeba na cs.wikipedia.org/wiki/Zavin%C3%A1%C4%8D

A proč mě vlastně napadlo psát o zavináči? To proto, že občas zákazníci volají na telefonickou podporu, že si smazali předepsaný zavináč a jak ho tedy mají znovu napsat. 

Ten umí to a ten zas tohle...

Doplňuji:
Ctrl+C a Ctrl+V, což znamená zkopírovat zavináč jinde a vložit tam, kam patří.

úterý 22. května 2012

Variabilní symbol

Kdo běžně neprovádí platby faktur, a to ať už prostřednictvím složenek, které si musí sám vypsat nebo za použití bankovního účtu, asi teď neví, o čem je řeč.

Variabilní symbol je tedy číslo, které slouží k rozlišení platby. Většinou je jako variabilní symbol vyžadováno číslo faktury. U některých druhů pravidelných plateb může být pak používán partnerský kód. U daňových úhrad je jako variabilní symbol uváděno rodné číslo u fyzických osob nebo IČ (identifikační číslo) u osob právnických.

A proč o něčem tak zdánlivě vzdáleném od snubních prstenů píšu? Inu, inspiroval mě k tomu zákazník, který variabilní symbol považoval za něco naprosto zbytečného, a tak, namísto aby uvedl ten, který od nás dostal v zálohové faktuře, prostě si nějaké číslo jako variabilní symbol vymyslel a provedl úhradu zálohy. Ale co čert nechtěl, na stejnou částku byly současně vystaveny tři zálohové faktury. Který zákazník tedy zaplatil? Situace se vyřešila během dalších dvou dnů, kdy zálohu uhradili i zbývající dva zákazníci a vylučovací metodou byl určen ten s nesprávným symbolem.

Zákazníci internetových obchodů si většinou neuvědomují, že dodavatel denně zpracovává více plateb. Někdy se jedná o desítky i stovky plateb. Proto určit platbu s nesprávným variabilním symbolem může být tvrdý oříšek.

pondělí 21. května 2012

Prstýnek na krk

Nedávno mě zarazil požadavek jedné zákaznice, která si objednala pár snubních prstenů. Což by tak zvláštní ješte nebylo, protože s tím se setkávám denně. Zvláštní na tom bylo, že u pánského prstenu uvedla velikost "běžná". Na moji zprávu, že je dost podstatné, jaká je velikost prstenů, mě překvapila a celkem i dost dojala její odpověď. Nastávající manžel je postižený a prstýnek bude nosit na řetízku na krku. Takže velikost není podstatná.

Pro mě podstatné je to, že i přes své postižení chce u sebe stále mít symbol svého manželství. Co by mnohá z nás za takového chlapa dala...

neděle 20. května 2012

Tečky, čárky, mezery

Tečku, čárku, háček - nenapsal tam žáček.

Tuhle říkanku nám pořád dokola opakovala paní učitelka, tahajíce nás při tom za uši. Abych pravdu řekla, pamatuji si víc to tahání za uši, než ten pravopis. Takže pojednání o tom, kdy se čárka psát má a kdy ne, přenechám někomu jinému. 

Zabývat se budu jiným fenoménem současné doby, a to psaním mezer tam, kde být nemají. No a naopak jejich nepsaním tam, kde by být měly. Nepořádek v psaní mezer způsobilo podle mého názoru psaní SMS, tedy krátkých textových zpráv. Zde většina lidí kolem čárky a tečky mezery nedělá, aby ušetřili místo nebo psaní nebo obojí. Z toho nakonec vznikl až takový paskvil, že v normálním psaní lidé mezery dělají z jiné strany tečky či čárky, než by měli. Co je tedy správně?

Odpověď je velmi jednoduchá. 
1) Mezera se vždy dělá za tečkou a za čárkou
2) Mezera se nikdy nedělá před tečkou a před čárkou

Co víc k tomu dodat? Asi už nic :-)

sobota 19. května 2012

Jak tajně zjistit velikost?

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovala zákaznice, která v objednávce několik dní po sobě neustále měnila velikost pánského prstýnku. Až to kolegovi nedalo a zeptal se, kdy už bude objednávka platit a pro kterou velikost. Z paní vylezlo, že svému manželovi tajně prsty měřila v noci, protože nové zlaté prstýnky chtěla jako překvapení objednat k desátému výročí svatby. Byla zoufalá z toho, že pokaždé naměřila jiné číslo a přitom ji nenapadlo, aby jednoduše vzala a zcela jednoznačně změřila prsten ležící na nočním stolku. Můj kolega jen jako dovětek podotkl, že kdoví, co potmě měřila a pak není divu, že pokaždé naměřila jiný průměr. Ale to zabíháme někam jinam a diametrálně se vzdalujeme od původního účelu článku.

Takže jak to udělat, abychom si udělali radost sledováním svého miláčka, jak září překvapením nad novým krásným šperkem, který mu - jí přesně sedí na prstu? Jak se nepřipravit o tento jedinečný moment, který nebude nikdy zapomenut? Přestože to i paní, o níž jsem psala v předchozím odstavečku připadalo složité, existuje přeci jenom několik možností, jak zcela tajně zjistit přesnou velikost.

Změřte starý prsten
Jak bylo psáno na začátku, změření jiného prstenu své drahé polovičky, o němž s jistotou víte, že sedí na prstu, je tou nejlepší metodou. Ideální je skočit s tímto prstýnkem do nejbližšího zlatnictví a nechat si jej tam přesně změřit na trnu. Pokud nemáte jinou možnost, jak prsten tajně "šlohnout", zkuste si zahrát třeba nějakou hru, kde za odměnu či za trest slíbíte celý den nosit jeho - její prsten. S troškou přemýšlení se vám to nakonec bude i líbit. Jen pozor na naléhání, že místo prstýnku se bude jednat třeba o spodní prádlo.

Otisk prstenu
Pamatujete si detektivky, v nichž si padouch (nebo James Bond) dělá otisk klíče do speciální hmoty schované ve zlatém pouzdru na cigarety? Nepotřebujete ani speciální hmotu, ani zlaté cigaretové pouzdro. Bohatě postačí plastelína, která se běžně najde v domácnosti s malými dětmi přilepená kdekoliv. Další možností je mírně rozměklé mýdlo, do něhož prsten otisknete. Příležitost se najde během převlékání, spánku nebo koupání. Co kdyby šampon šperkům uškodil, že? Nedoporučuji dělat otisk do chleba a podobných hmot, které se velmi rychle sesychají a akce 007 pak končí překvapením vaším, že partnerovi asi ztloustly prstíky.

Vyzkoušení
Zkuste si prsten nasadit na svůj prst a najít místo, kde vám sedí. Toto místo si zapamatujte nebo poznačte průpiskou a pak přeměřte měřicím kroužkem ve zlatnictví.
Obkreslení
Tato metoda, tedy obkreslení vntřního obvodu na papír, sice vypadá hezky, ale často zde dochází k chybám z důvodu náročnosti na přesnost, mírného zmenšení průměru podle použitého kreslicího prostředku a následné změření vnitřku čáry namísto vnějšku. Proto obkreslovací metodu raději ještě kombinujte s těmi předchozími.

Při své výzvědné činnosti pamatujte také na to, že velikost prstenů je jiná pro každý prst i na to, že se mění podle teploty i podle námahy, kterou předtím prst absolvoval. Naštěstí sundaný prstýnek má průměr pořád stejný. Zde ovšem dávejte pozor na jeho šišatost.

Máte další nápady, jak tajně zjistit velikost prstenů?
Máte s tím své veselé zážitky?
Pište do komentáře!

pátek 18. května 2012

Proč zlaté snubní prsteny?

Chystáte-li se vdávat či ženit a tudíž také vybírat snubní prsteny, musíte zvážit několik faktorů, které vám mohou usnadnit vaše rozhodování.

Předně byste měli mít jasno v otázce finanční. Pokud jste právě s děravou kapsou prolezli školu a dřete se za nástupní plat, budete určitě vybírat v jiné kategorii snubních prstenů, než dobře situovaný a prosperující podnikatel. Mnoho lidí v takovéto situaci volí snubní prsteny z chirurgické oceli nebo ze stříbra. Těžko ale říci, zda je tohle to správné rozhodnutí. Pořídit si jako symbol vzájemné lásky a vlastního manželství prsten z jiného materiálu, než ze zlata, považuje mnoho lidí za nepatřičné, nedůstojné a odporující tradicím. A v podstatě mají pravdu. Osobně bych v mizerné finanční situaci volila také byť jednoduché a úzké, ale snubní prstýnky ze zlata. Ocelové prsteny totiž nemají prakticky žádnou hodnotu, a tak, byť podvědomě, snižují i hodnotu manželství. 

Proč to píšu? Nedávno jsem se setkala u jednoho poměrně známého a uznávaného léčitele s názorem, že ocelové snubní prsteny přispívají k vysoké rozvodovosti. Což mi v prvním okamžiku, přiznám se, trochu vyrazilo dech. Myslela jsem si, že rozvodovost má nějakou spojitost s kovy, ale bylo to jinak. Když si prý totiž lidé neváží symbolu manželství, jímž snubní prsteny dozajista jsou, neváží si ani vlastního manželství. Není jim pak zatěžko vyhledávat mimomanželské vztahy a dochází k postupnému nebo někdy i rychlému rozpadu manželství. Asi na tom něco bude.

Alergie na jiné kovy může být důvodem, proč jsou někteří lidé nuceni volit zlaté šperky. V mládí jsem pracovala v laboratoři, kde chemické výpary rozptýlené v ovzduší dokázaly moje stříbrné náušnice do dvou dnů obarvit na černo. Zlatý prstýnek odolával a zůstával beze změny; náušnice jsem musela vyměnit za zlaté. Existují lidé, kde je situace opačná a kovy mají jakousi alergii na ně. Chirurgická nerezivějící ocel na jejich rukou rezaví a stříbrné šperky jsou do druhého dne zralé na důkladné čištění. Pokud pracujete ve strojírenství a znáte pojem koncové měrky, tak možná víte, že někteří lidé s nimi vůbec nesmějí pracovat, aby je pouhým dotekem nezničili.

Dalším důvodem pro koupi zlatých snubních prstenů je to, že cena zlata neklesá, ale naopak stále roste. Zlaté šperky mohou pak posloužit v nouzi opravdu nejvyšší, v níž vám šperky ocelové nebudou opravdu vůbec k ničemu.

Několik mých odlehčených článečků a článků mých přátel na toto téma je k počtení na stránce
Poučení můžete hledat také mezi reklamními články, např.

Pro někoho může být důvodem také zvýšení osobní prestiže v očích ostatních lidí. V tomto ohledu pak ale nechápu současnou módu bílého zlata. Mnoho lidí totiž považuje šperky z bílého zlata za ocelové.

Velmi pádným důvodem k rozhodnutí pro prsteny zlaté může být radost ženy z hodnotného šperku. Při své nynější práci se setkávám s léta šťastně ženatými muži, kteří svou manželku chtějí při příležitosti výročí svatby překvapit novými zlatými prsteny, protože si dobře pamatují na její okamžiky štěstí tehdy před lety, když kupovali snubní prsteny.

čtvrtek 17. května 2012

Jak psát datum

Poněvadž pracuji i se svatebními oznámeními, téměř denně se setkávám s tím, že zákazníci pravopisně nesprávně zapisují datum. Hlavní problém se týká mezer za čísly. Jak je to tedy správně?

19. května 2012
Takto vypadá správný zápis datumu. Tedy za číslovkou označující den se píše pevná mezera. Respektive až za tečkou, která následuje po této číslovce. Špatný zápis je tento: 19.května 2012

19. 5. 2012
Pokud zapisujete datum pouze čísly, měla by za tečkami opět následovat pevná mezera. Zápis 19.5.2012 je tedy špatně, nicméně je tak všeobecně rozšířen, že si osobně myslím, že se budou muset časem pravidla přizpůsobit, tak jako se to stalo i v jiných případech. Možná už na tom pražský Ústav pro jazyk český AV ČR pracuje. Navíc od 10. října do konce prosince nastává prolínání s dalším případem. No a pak se v tom čert vyznej.

19.05.2012
Povinně dvouciferný zápis datumu se liší od předchozího tím, že za tečkami mezery nejsou. Nulou nahrazené první číslo, ať už u dne nebo měsíce, napíše každý druhý počítačový fanatik, protože na takovéto zápisy ve svém PC (nebo jabku) denně naráží. Ale na oznámení ani do prstenů se to příliš nehodí.
Jenže jak poznáte, o který zápis se jedná u datumu 23.11.2012? Je to dobře podle pravidla dvouciferného zápisu nebo špatně, protože za tečkou má být mezera? Myslím, že mezera je tedy v pravopisných pravidlech a je úplně jedno, jak to napíšete.

19. 5. 12
Tento dříve běžně používaný zápis se až do roku 2032 nedoporučuje používat, aby nevznikl omyl a rok se nepřehodil s dnem nebo letos ještě i s měsícem. Protože poznáte, co je den, co měsíc a co rok v zápisu 12.12.12?

2012-05-19
Tento zápis používám např. při popisu fotek, aby se mi pak obrázky ve složce řadily podle data. Takto na svatební oznámení je snad schopen datum napsat pouze zanícený statistik.

Závěr
Moje doporučení pro psaní datumu na svatební oznámení je první případ, tedy 19. května 2012 nebo 19. květen 2012. Do snubních prstenů je pak vhodnější zápis druhý, tedy 19. 5. 2012 a pokud si jej necháte vyrýt bez mezer jako 19.5.2012, vůbec nic se opravdu nestane.

Problematika správného psaní datumů je podrobně rozebírána například na Wikipedii:

A vůbec, je správně "datumu", "datumů" nebo jsem měla použít "dat"?

středa 16. května 2012

Velikosti prstenů

Při objednávání snubních prstenů byste si kromě výběru modelu měli také velmi pečlivě změřit vaše velikosti. Velikost prstenu je v českých, moravských, slezských a také slovenských a jiných zemích udávána jako jeho vnitřní obvod v milimetrech. Tato hodnota se udává pouze v celých číslech, takže pokud se vám zdá, že máte nějakou půlkovou velikost, musíte se rozhodnout, zda jít nahoru nebo dolů. Možná nakonec budete mít svou půlku, protože zlatnická tolerance obvodu je právě 0,5 mm.

V některých zemích je velikostí průměr prstýnku, takže pozor, neplést to. Nicméně, zkušený zlatník je schopen okamžitě odhalit podezřelé číslo, protože mezi největším průměrem a nejmenším obvodem je celkem velký rozdíl. Ten je daný Ludolfovým číslem 3,14. Ze školy je nám známo jako pí. Průměr kráte pí rovná se obvod. 

Různé i krkolomné způsoby měření a tabulka přepočtu velikostí je uvedena na odkazu velikosti prstenů, takže není třeba zbytečně opisovat, co najdete i jinde. Jen bych ráda připomenula, že je opravdu ideální, zajít si nechat prsty přesně změřit do zlatnictví pomocí měřicích kroužků.

Je také dobré mít ještě před měřením jasno, jakou budete objednávat šířku prstenů. U šířek od 6 mm je lepší velikost volit směrem nahoru až o jedno číslo. Takovéto širší, případně i masivnější prsteny se obvykle lépe nosí na prostředníčku, než na prsteníčku. Nicméně je zvykem snubní prsten nosit na prsteníčku.

Pamatujte také na to, kdy prsten měřit. Po namáhavé práci je průměr prstů větší, než v klidu. Zlatník dokáže prsten většinou bez problémů zvětšit, ale už hůře zmenšit. Měřte tedy v klidu při pokojové teplotě. Prsten bude potřeba hlavně přetáhnout přes kloub.

Na některých webových stránkách se pro určení velikosti prstenu nabízí nakreslené kroužky, které si máte vytisknout, na ně položit prsten, který již máte a jakmile prsten položíte na kroužek, který uvnitř celý vidíte co  nejtěsněji, máte vyhráno. Nemáte. Tiskárna totiž nemusí zcela přesně interpretovat velikosti kroužků. Proto je dobré si vytištěné kroužky pro jistotu přeměřit alespoň klasickým pravítkem, zda průměry odpovídají.

Upravit velikost zlatých snubních prstenů lze. Vždy je ale úprava prováděna na riziko zákazníka, protože zde přece jen existuje riziko, že se prsten při úpravě poškodí. Snadněji se velikost zvětší, než zmenší. Je nutno počítat s tím, že se natáhne rytina. Ta může dokonce popraskat.

U prstenů se vsazenými zirkony, diamanty nebo jinými kameny je úprava velikosti mnohem komplikovanější a u prstenů kameny osázených kolem dokola dokonce zcela nemožná.

Prsteny z bílého zlata bývají často pro odstranění mírného žlutého zabarvení opatřeny povrchovou vrstvou rhodia. Po úpravě velikosti je pak nutné provést také nové pokovení rhodiem. Cena pokovení pak vychází na gram šperku 80 až 150 Kč.

Na závěr zbývá tedy doporučit to, co říká i staré české přísloví: "Dvakrát měř, jednou řež"

úterý 15. května 2012

Jak ověřit zlatníka?

Pokud chcete objednat snubní prsteny v klasické kamenné prodejně, věříte že zlatníka na stejném místě naleznete i za pár týdnů, kdy si pro hotové prstýnky půjdete. Co byste ale dělali v případě, že po oněch pár týdnech přijdete na stejné místo a v obchodě se budou nově prodávat třeba květiny?

Snubní prsteny jsou zakázková záležitost a až na několik málo výjimek je tedy vybírána záloha předem, ať už v kamenných nebo internetových prodejnách. Ve výše uvedeném květinářství vám asi vaši zálohu nevrátí, ani vám nevydají hotovou zakázku. Což je pak pár dnů před svatbou někdy námět na horor. Je dobré si tedy uvědomit, že u obou forem nákupu, tedy jak z kamenného obchodu, tak z obchodu internetového, jste v tomto případě vystaveni podobným rizikům.

Při objednávání zlatých šperků bych tedy vždy všem doporučovala před zaplacením zálohy nakouknout minimálně na stránky Puncovního úřadu. Najdete tam totiž velmi užitečnou stránku Seznam zlatníků. Na ní si můžete ověřit kteréhokoli prodejce zlatých šperků. Stačí si jen do políčka Firma: napsat příjmení zlatníka nebo firmu. Problém je, že tímto způsobem ověříte jen zlatníky a ne obchodní firmy, které vám mohou mnohdy poskytnout daleko lepší ceny, a to například z důvodu specializace na snubní prsteny a tím větších odběrů od výrobců. Nezanedbatelnou výhodou obchodních firem oproti zlatníkům je pak to, že kupujete originální šperky deklarovaného výrobce a ne jejich napodobeniny, mnohdy neodborně uklohněné.

Dále tedy můžete kouknout na různé stránky, ověřující živnostníky a pomocí IČO vyhledat a zjistit, zda firma není nějakým způsobem problematická. V tomto směru bych se při uvažování zamyslela nad formou podnikání. Akciová společnost má vlastníky někdy úplně anonymní, případně ji vlastní další společnost se sídlem někde na Bahamách. Společnost s ručením omezeným? Zde je vše řečeno již v názvu právnické formy. Navíc je spleť společníků a jednatelů někdy dost nepřehledná. Jediná jistota je tedy fyzická osoba. Přímo v živnostenském listu je uvedeno bydliště. To je pak často stejné s místem podnikání. A zde už snad není víc co dodat.

Oproti kamenné prodejně má v tomto směru internetová prodejna obrovskou výhodu v tom, že si uváděné údaje můžete okamžitě ověřit, a to bez běhání s papírkem do obchodu a domů. Při zaslání zálohy přes účet máte zase jasný důkaz o tom, komu, kolik a kdy jste zaplatili. V případě kamenné prodejny může nějaká prodavačka v nouzi zmizet i s vašimi penězi a ničeho se nedovoláte. Proto bát se online nákupu zlatých šperků není až tak na místě.









pondělí 14. května 2012

Jak si zajistit nízkou cenu?

Mnohým čtenářům se bude zdát nadpis nesmyslný, ale není tomu zcela tak. Je to možná trochu podobné, jako u voleb. Pokud předem správně zvolíte, přinese vám volba prospěch, až něco budete potřebovat. Já často při volbách volím nepopulární strany, protože prosazují věci, které jsou nutné ke změnám. Většina národa však bohužel dost krátkozrace hledí především na sociální politiku. A tak mi předčasné volby jednou vykoply Zelené a teď tak nejspíš dopadnou Vévéčka. Příště s tímto trendem asi zvítězí komunisté. Ale dost politiky. Jste tady snad kvůli snubním prstenům?

Jak si tedy zajistit jejich nízkou cenu? V tomto směru se otevírají možnosti i pro konečné zákazníky, jak se spolupodílet na zajištění co nejnižších cen eshopu. Jde to. Přitom jednoduše a navíc zdarma. 

Stačí jen na eshop, který je již dnes nejlevnější, odkazovat na různých webech. Ať už jsou to blogy, diskusní fóra nebo sociální sítě typu Facebook, Twitter, Google+, Lidé.cz, Spolužáci.cz nebo třeba Modrý koník či jiná předsvatební tlachárna. 

Můžete doporučit také jednotlivé články tohoto blogu třeba na Linkuj.cz, Jagg.cz či dalších linkovacích webech.

Stačí také jedním kliknutím na sdílecí tlačítka na online eshop upozornit lidi, jež chodí na váš profil. Tlačítko Google +1 najdete zde jak v pravém menu, tak také pod každým článkem. Vedle jsou neodmyslitelně Facebook a Twitter. Připomínám, že musíte mít nějaký účet na Googlu, eventuálně dalších zmíněných službách. Facebookovou stránku a své přátele mají i Levné snubní prsteny.

Lze také snadno publikovat odkazy na weby, příspěvky, články, či jiné blogy na svém vlastním blogu nebo www stránkách. Přitom nezáleží, zda web jede na vlastní doméně nebo na nějaké subdoméně zdarma.

Na článek můžete upozornit i odesláním e-mailu s doporučením svým známým nebo přidáním odkazu do zápatí svého e-mailového podpisu. Rozhodně neposílejte doporučení bezhlavě hromadně, jednalo by se totiž o spamování, které nikdo nemá rád.

Díky takovéto jednoduché a vás vůbec nic nestojící propagaci si eshop udrží dobré ceny až do té chvíle, kdy se budete sami ženit nebo vdávat. A kdo ví, třeba snubní prstýnky nebudou to poslední, co vám bude e-shop moci v budoucnu nabídnout.

Nezapomínejte tedy, že dobrým cenám můžete i vy sami významně pomoci.

neděle 13. května 2012

Snubní prsteny levně?

Pomineme-li různé náhražky zlatých prstenů z oceli či stříbra, případně pak tak krajní případ, jako jste mohli vidět v seriálu "Chůva k pohledání", není mnoha lidem jasné, jak mohou vznikat tak obrovské rozdíly v cenách zlatých snubních prstenů. Avšak důvody jsou velmi jednoduše odvoditelné, stačí si je pouze uvědomit. Vzhledem k tomu, že těchto rozdílů v nákladech kamenné a internetové prodejny je poměrně hodně, lehce se nasčítá až neskutečný rozdíl v cenách.

Níže přináším neúplný seznam těch nejdůležitějších rozdílů. Děkuji čtenářkám za zaslané náměty na důvody, které jsem v prvotní verzi článku opomněla, přestože jsem maloobchodní prodejnu dříve provozovala. Díky vašim připomínkám je článek oproti původní verzi již více než dvojnásob dlouhý. Prosím, doplňte mě, pokud ještě něco chybí.


Srovnávání

Pokud je ve městě jedno zlatnictví, bez problému žije i s nadsazenými cenami. I pokud je jich více, málokdo asi běhá s papírkem a zapisuje si ceny. Navíc to ani není dost dobře možné, protože ani neví, o jaké označení prstenu se vlastně jedná a pro jakou velikost zlatník cenu udává. Na internetu ale má každý možnost okamžitého srovnání cen s konkurencí, takže přemrštěná cena prostě nemá šanci.

Fixní ceny
Některý zákazník může být nadšený, že pro téměř jakoukoliv velikost prstýnků je v některém obchodě stejná cena. Zákazníci s menšími velikostmi prstenů by ale při tomto zjištění měli být více než obezřetní. Toto si lze dovolit jen s velmi velkou cenovou rezervou.

Pevná cena předem
Souvisí s předešlým bodem. Pokud vám dá prodejce pevnou cenu předem, pak buď riskuje, že nevydělá nebo si cenu raději trochu nadsadí, aby vydělal vždy. Proto pokud vám někdo účtuje cenu za gram hotového šperku, můžete jej považovat za solidnějšího obchodníka. Cena gramu šperku se může model od modelu značně lišit i u stejného výrobce a stejného obchodníka (zlatníka), přestože všechny jsou ze stejného zlata.

Náklady na prodavačky
Kamenná prodejna potřebuje také prodavačky. Celkové náklady zaměstnavatele na zaměstnance vycházejí přibližně na dvojnásobek jeho čisté mzdy. Ke každé koruně vyplacené zaměstnanci musí zaměstnavatel odevzdat korunu našemu státu, určenou na různé formy přerozdělování. Stát pak něco z těch korunek odvede do Unie k dalšímu přerozdělování a část pak také končí u nějakého politika doma pod podlahou. Každý z nás je sponzorem a záleží na každém, jak moc chce přispívat. Náklady na prodavače a zaměstnance vůbec se přičítají k ceně zboží.

Náklady na účetnictví
Náklady mohou narůstat také na vedení účetnictví, pokud to podnikatel nezvládne sám. Oproti tomu daňovou evidenci, kterou vedou většinou podnikatelé bez zaměstnanců, zvládne téměř každý sám. Dříve byl snad proto používán název jednoduché účetnictví. K tomu v případě zaměstnávání prodavaček přistupuje mzdové účetnictví s potřebou znalosti mnoha speciálních předpisů a zákonů (to aby stát o něco nepřišel). V tomto směru větší internetové obchody začínají narážet na stejné problémy, jako kamenné prodejny, protože podnikatel buď nestihne obstarat všechno sám nebo se mu dařilo dobře a usoudí, že je potřeba vzít zaměstnance, kteří budou pracovat za něj. V tom okamžiku je třeba zvýšit ceny.

Náklady na prodejnu
Zatímco e-shop přide provozovatele ročně na nákladech na doménu a hosting na necelé dva tisíce, spolkne tuto částku kamenná prodejna na malém městě každý týden. Ve větších městech jsou nájmy pochopitelně vyšší a takové zlatnictví v Brně nebo dokonce zlatnictví v Praze platí i několikanásobně více. Ani pokud jste jako zlatník ve svém, nemáte vyhráno. Prodejna potřebuje údržbu a čas od času renovaci a výměnu vybavení. Také topení a elektřina jsou čím dál dražší. Náklady na prodejnu se přičítají k ceně zboží.

Zabezpečení prodejny
Zlatnické prodejny mají drahý provoz z důvodu vyšších nákladů na zabezpečení prodejny. Velké sejfy, bezpečnostní skla a mříže. Dále náklady na bezpečnostní služby. To vše se musí promítnout do ceny zboží.

Pojištění skladu
Zlatnictví je nutno také pojistit. Vzhledem k vysoké celkové ceně zboží skladem je takové pojištění drahé. Ve většině prodejen je nabízeno i zboží k okamžitému odběru, jako náušnice, řetízky apod. Přestože snubních prstenů jsou většinou na prodejně pouze atrapy, pojištění je pak rozpočítáváno do veškerého zboží. Naproti tomu internetový obchod pojišťuje pouze jednotlivou poštovní zásilku, kterou odesílá zákazníkovi a nemusí do ceny promítat pojištění jiného zboží. Náklady na pojištění a speciální obálku pro cenné psaní jsou kolem 40 Kč.

Standardizace
Prsteny, které jsou vyráběny ze zlatnických polotovarů, jsou levnější, než když se základní korpus musí udělat speciální. Proto jakákoli specialita výrobu značně prodraží. Výrobci mají polotovary pro výrobu standardních prstýnků většinou již připravené, takže výroba z polotovarů je i rychlejší.

Strojové rytí
Rytiny mohou být zhotovovány ručně nebo strojově. Zde ani není potřeba vysvětlovat, co je levnější. Šablony pro rytí a autorská práva k nim vlastní firmy, pod jejichž značkou jsou prsteny nabízeny. Např. Soliter, Benet Gold, atd. Zde se jedná spíše o rozdíl mezi jednotlivými modely prstenů.

Vyšší odběry od dodavatelů
Ten, kdo má vyšší prodeje zboží od jednoho dodavatele, dosahuje od něj lepších nákupních cen. Je to v podstatě stejné, jako u všech jiných oblastí podnikání. Je rozdíl prodávat do celé republiky nebo jen ve svém městečku.

Výroba na zakázku
Zlaté snubní prsteny jsou nyní téměř všechny vyráběny na zakázku. Dovedete si představit, že by někdo na obchodě držel nabídku dvou tisíc různých vzorů prstenů? A to navíc ve všech možných velikostech? Ke všemu se občas stává, že zákazníci objednávají dva prsteny stejné velikosti. Až tak bývají některé páry sehrané. Výroba pro konkrétního zákazníka proto cenu snižuje.

Kolísání cen zlata
Zlato a také drahé kameny nemají cenu stálou, nýbrž neustále se pohybující. Proto zlatník, který nechce neustále přepisovat cedulky u zboží, raději volí cenu s rezervou na cenové pohyby zlata. Internet je v této věci svižnější a nakoupíte zde levněji.

Optimalizace a výroba webu
Také internetové obchody mohou mít vysoké náklady v případě, že si některé práce nedokáže udělat majitel sám osobně. Nejvýrazněji se v tomto směru pohybuje optimalizace pro vyhledávače. Jedná se o to, aby vaše stránky vůbec někdo našel. Ani zadarmo nic "neprodáte", pokud o vás nikdo neví. Znám firmy, které za tyto činnosti ročně vydávají statisíce korun, což samozřejmě v konečném důsledku platí zákazníci. U velkých a známých nákupních portálů se jedná o miliony ročně. Možná mám stránky úplně nehezké, nemožné a nemoderní, ale kromě vlastní práce byly zdarma. Navíc taková práce lze dělat doma bez dalších zbytečných nákladů na nějakou provozovnu nebo třeba i o dovolené, když venku zrovna lije jako z konve.

Vzorky na prodejně
Kolekci vzorků snubních prstenů na prodejně je nutno od výrobce buď zakoupit nebo za jejich zapůjčení složit kauci. Přestože se v tomto případě jedná o pouhé imitace zlatých prstenů vyrobené z levnějších kovů, obojí váže finanční prostředky a je nutno náklady na vzorky promítnout do ceny zboží.

Platba kartami, el. peněženkami apod.
I moře se skládá jen z malých kapek vody, říká jedno přísloví. Sice o malé částky, ale přeci jen o nějaké, ubírají z marže obchodníků platby platebními kartami. Platba kartou je zdarma pro zákazníka, obchodník za ni však platí určitou procentuální část a k tomu někdy ještě pronájem platebního terminálu službu poskytujícímu peněžnímu ústavu. Oproti tomu bankovní ústav pro bezhotovostní převody peněz si můžete vybrat takový, kde jsou poplatky nulové. Tento rozdíl v cenotvorbě je sám o sobě zanedbatelný, ale všechny důvody je potřeba sčítat. Pokud třeba obchodník zvolí možnost plateb PayPal, zaplatí z každé objednávky 3,4-1,9% +10 Kč za každou platbu. To je u prstýnků za 7000 Kč až 250 Kč navíc. Zaplatí je sice obchodník, ale hádejte, kde na poplatky vezme?

Rezerva na drobné krádeže
Další, co nemusí internetový obchod řešit, je rezerva na drobné krádeže, což jsou krádeže jednotlivých kusů vystaveného nebo vybíraného zboží během "nákupu". Tuto rezervu rozpočítává maloobchod do ceny veškerého zboží.

Náklady na opravy vzorků zboží
Vzorky snubních prstenů, vystavené v obchodě, denně projdou rukama vdavekchtivých slečen. Při odložení vzorku třeba na skleněnou desku prodejního pultu a posunutím po ní dochází k poškrábání povrchu. Vzorky je tedy potřeba čas od času opravit a vyleštit, někdy i znovu pozlatit.

Reklama
Náklady na reklamu záleží na tom, kde se obchod nachází. Na hlavní třídě velkoměsta mohou být, kromě vývěsních štítů a fasády budovy, velmi nízké. Ovšem vyváží je jistě nájemné. Oproti tomu vesnické zlatnictví bez reklamy nic neprodá. U internetového zlatnictví záleží pouze na schopnostech majitele, protože pokud to opravdu umí, náklady na reklamu mohou být nulové nebo dokonce v extrémních případech mohou dokonce přinášet zisk bez toho, aby musely být financovány z prodeje zboží, jež inzerují.

Image
Majitelé kamenných zlatnictví se většinou snaží vzbudit dojem naprostého luxusu už tím, jak se oblékají, čím jezdí a do jaké společnosti chodí. Oproti tomu, když to přeženu, na druhém konci telefonní linky internetového obchodu může sedět člověk v teplácích s rozjezeným gulášem z konzervy. Tím nechci samozřejmě internetové obchodníky nějak shazovat - ostatně zákazník na tom vydělá - jen poukazuji na další možný důvod rozdílných cen.

Zahraniční zboží
Dovolím si sem vsunout tuto poznámku, přestože se netýká rozdílů cen mezi kamennou a internetovou prodejnou. Dokonce jde o faktor cenu snižující. Ale za jakou cenu? Jde často o zlato nižší ryzosti, než 585/1000, které by se u nás vůbec nemělo nabízet. Opak je ale pravdou a takové obchody, jak kamenné, tak internetové, u nás jsou. Na ryzost si dejte pozor zvláště pokud není v internetovém obchodě ryzost uvedena v obchodních podmínkách či jinde. Po převzetí zboží lupou kontrolujte puncovní značky. Mělo by tam být alespoň částečně vyraženo 585.

Dárky k nákupu
Mnohé, především internetové obchody inzerují, že k zakoupenému zboží dostanete dárek zdarma. Ano, dostanete. Ale kdo vlastně onen dárek zaplatí?

Nedůvěra
Hlavním důvodem rozdílu cen zlatnického zboží je však, věřte nebo nevěřte, obyčejná nedůvěra zákazníků k online prodeji zlatých šperků. Díky této nedůvěře se marže v některých kamenných prodejnách vyšplhaly několikanásobně nahoru. Lidé raději zaplatí až o polovinu vyšší, ba i více než dvojnásobnou cenu za zboží jen ze strachu z nákupu online. Nedůvěřovat je třeba firmám, o jejichž vlastnících nenajdete na internetu žádné informace. Buď mají důvod se skrývat nebo jde o nastrčené osoby.

Záloha
Při převzetí zakázky je požadována záloha na výrobu. Stejně tak je tomu i v kamenných prodejnách. Pokud bychom měli vytvářet cenový polštář na pokrytí ztrát z nepřevzatých zakázek, cena by musela být mnohem vyšší.

Podtrženo a sečteno, zlaté snubní prsteny levně není problém nakoupit. Jen musíte vědět kde a nesmíte se bát nakoupit online přes internet. Pokud si s tím nevíte rady, podívejte se na odkaz eshopu vpravo nahoře na této stránce. Název eshopu opravdu není samoúčelný, o čemž se lze velmi snadno přesvědčit jeho návštěvou.